Hírek
2017. Június 16. 13:17, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Terrortámadásokban 142-en haltak meg tavaly Európában

Nyolc európai uniós tagállamban összesen 142-en estek terrorista támadások áldozatául, közülük 135-en vesztették életüket dzsihadistákhoz köthető merényletekben tavaly. A halálos áldozatok mellett 379-en sebesültek meg.
– közölte az Europol friss jelentésében szereplő összesítésre hivatkozva a La Libre Belgique című belga napilap pénteken.
Az uniós rendőri együttműködést koordináló, hágai központú szervezet kimutatása szerint az Európai Unió országaiban tavaly 142 merényletről szereztek tudomást: ez a szám tartalmazza a csak tervig jutó, a meghiúsított, illetve a megvalósított merényleteket is. 2014-ben 226, tavalyelőtt 193 merényletet terveltek ki.
A tavalyi támadások több mint felét, 76-ot az Egyesült Királyság jelentette be, Franciaország 23-at, Olaszország 17-et, Spanyolország 10-et, Görögország 6-ot, Németország 5-öt, Belgium 4-et és Hollandia egyet.
Noha a támadások legtöbbjét valamely kisebbséghez tartozók kezdeményezték, nacionalista indíttatású, vagy a szeparatistákhoz, nem pedig a dzsihadistákhoz köthető merényletek voltak, mégis az utóbbi szedte a legtöbb, 135 halálos áldozatot, mivel a dzsihadisták a támadások legtöbbjében robbanóanyagot használtak. Ilyen indíttatású támadásból tavaly Franciaországban öt, Belgiumban és Németországban négy-négy fordult elő, közülük tíz a kiszemelt áldozatok halálával végződött.
Hozzátették: amíg a dzsihadistákhoz köthető merényletek száma a 2015-ös 17-ről tavaly 13-ra mérséklődött, addig a letartóztatások száma harmadik éve emelkedő tendenciát mutat. 2014-ben 395-re 2015-ben 687-re, 2016-ban pedig 718-ra emelkedett.
Kiemelték azt is, hogy a dzsihadista terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények előkészítésében egyre nagyobb számban vesznek részt nők, kiskorúak, sőt 12 év alatti gyerekek is, csoportban vagy egyénileg tevékenykedve. A letartóztatottak egyharmadának átlagéletkora 25 év vagy annál kevesebb volt. A letartóztatott nők aránya a 2015-ben mért 18 százalékról tavaly 26 százalékra emelkedett.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld
Izraeli-palesztin - Netanjahu: Nem fog létrejönni palesztin állam
- mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök héber nyelvű videoüzenetben, amelyben reagált a palesztin állam Ausztrália, Kanada és az Egyesült Királyság általi elismerésének bejelentésére vasárnap.
2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld
Donald Trump: Charlie Kirk neve örökké élni fog a legnagyobb amerikai patrióták krónikáiban
Charlie Kirk neve örökké élni fog a legnagyobb amerikai patrióták krónikáiban - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök az amerikai konzervatív aktivista vasárnap tartott gyászszertartásán a glandale-i State Farm stadionban.
2025. Szeptember 21. 08:47, vasárnap | Külföld
Donald Trump telefonon tárgyalt a kínai elnökkel
Donald Trump amerikai elnök nagyszerűnek nevezte a kínai elnökkel folytatott pénteki telefonbeszélgetését, amiről elmondta, hogy csaknem két órán keresztül tartott, és számos témát érintett.