Városlista
2025. november 5, szerda - Imre

Hírek

2022. Július 21. 17:01, csütörtök | Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Századvég: az Európai Bizottság markánsan hozzájárult a súlyos energiahelyzethez

Századvég: az Európai Bizottság markánsan hozzájárult a súlyos energiahelyzethez

Markáns részben az Európai Bizottságot tette felelőssé a súlyos energiahelyzet miatt a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője az M1 csatornán szerdán.

Ha az Európai Bizottságon múlna, akkor az Európai Unió április óta nem vásárolna orosz gázt - mondta Hortay Olivér.

A szankciók erőteljes lebegtetése, a bevezetésük melletti érvelés, az Északi Áramlat 1 leállítása körüli bizottsági kommunikáció megemelte az energiaárakat - közölte az energia- és klímapolitika üzletág vezetője. Hozzátette, hogy ez Oroszországnak bevételt jelent, Európának pedig többletköltséget okoz.

Hortay Olivér méltánytalannak nevezte, hogy a tagországok szolidáris alapon szükség esetén kisegítenék egymást

Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a felelőtlenül gazdálkodó tagállamokat a felelősen gazdálkodóknak kötelezően el kellene látniuk gázzal - közölte.

Mindezt úgy, hogy az elmúlt hónapokban a felelőtlenül gazdálkodók gyakran támadták a felelősen gazdálkodó tagállamokat - fűzte hozzá.

Hortay Olivér bírálta az Európai Bizottságnak azt a javaslatát is, hogy a tagállamok csökkentsék 15 százalékkal a gázfelhasználást jövő tavaszig.

Az unió nem írhatja elő egy tagállamnak, hogy mennyi energiát fogyasszon - mondta.

Hortay Olivér elmondta: nyitott kérdés, hogy a bizottság meg tudja-e teremteni javaslatának jogi hátterét.

Senki nem hatalmazta fel az Európai Bizottságot arra, hogy megmondja az egyes tagállamoknak, mennyit fogyaszthatnak, illetve a gáztározók üzemeltetőinek, kinek értékesítsék a betárolt gázt - tette hozzá.

A bizottsági javaslat alapjaiban sértené a tagállamok szuverenitását - közölte Hortay Olivér.

Kifogásolta, hogy a bizottság "központosítani igyekszik" a gázveszélyhelyzet esetén tett intézkedéseket.

Az elmúlt évek tapasztalatai, közöttük a koronavírus elleni vakcina európai uniós központi beszerzései, azt mutatják, ha baj van, akkor a tagállamok elsősorban magukra számíthatnak - mondta a Századvég üzletágvezetője.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.

2025. November 04. 07:37, kedd | Belföld

Orbán Viktor vizsgálatot rendelt el a Tisza Párt adatszivárgási botránya miatt

Súlyos adatszivárgási botrány a Tiszánál. 200 ezer honfitársunk személyes adatai kerültek ukrán kézbe. Elrendeltem az ügy azonnali kivizsgálását! - írta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Facebookon.

2025. November 04. 07:36, kedd | Belföld

Navracsics Tibor: Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik

Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik.

2025. November 03. 07:16, hétfő | Belföld

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd száraz, nyugodt idő várható

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd keddtől már nyugodt, csendes őszi idő várható csapadék nélkül.