Hírek
2012. Február 03. 08:04, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Őssejtek segíthetnek megérteni, ki miért reagál másként a hepatitis C-re
Tudósok azt mondják: a labortóriumi kutatások során őssejtekből létrehozott máj-szerű sejtek segíthetnek megérteni, miért reagál egyik ember másként a hepatitis C fertőzésre, mint a másik.
Nem világos ugyanis, néhány ember miért ellenálló a hepatitis C-re, míg mások miért hajlamosak elkapni a májgyulladást és szervi problémákat okozó betegséget.
Az emberek májsejtjeinek tanulmányozásából kiderülhet, hogy a genetika áll-e a különböző reakciók mögött. A májsejtekhez azonban nehéz hozzájutni, és körülményes azokat a laboratóriumi edényekben növeszteni.
Most amerikai kutatók egy olyan megoldást találtak, amely segítségével májszerű sejtek létrehozása lehetséges, indukált pluripotent őssejtekből (iPSC), melyeket inkább testszövetekből állítanak elő, mint embriókból. Ezeket a sejteket aztán meg lehet fertőzni a hepatitis C vírussal.
A hepatitis C-vel kapcsolatos kutatások mellett az új technika is segíthet a vírus elleni gyógymód megtalálásában - mondják kutatók. A beteg emberek szöveteit különböző gyógyszeres kezeléseknek vetik alá, és nézik a hatást, ezzel az orvosok személyre szabott gyógymódot tudnak majd előírni az adott beteg számára - írja a healthday.com.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 02. 11:00, vasárnap | Belföld
Hőség - Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten
Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják.
2026. Augusztus 02. 09:39, vasárnap | Belföld
Robert Fico: Szlovákia kész árammal segíteni Magyarországnak
A szlovák kormányfő szerint Paks leállítása példatlan energiakrízist eredményezne.
2026. Augusztus 02. 08:00, vasárnap | Belföld
Hőség - Erős UV-B sugárzásra figyelmeztet a HungaroMet
Erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó vasárnapi UV-B sugárzásra figyelmeztet, és fokozott védekezést javasol a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2026. Augusztus 02. 06:00, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: újra üzemel a Dunamenti Erőmű, Paks viszont ma leáll
A gyors javításnak köszönhetően 3 nap után újra üzemel Százhalombattán a Dunamenti Erőmű - jelentette be Facebook-oldalán a miniszterelnök szombaton délután.
