Városlista
2025. szeptember 21, vasárnap - Máté

Hírek

2020. Március 04. 13:04, szerda | Belföld
Forrás: mti

Nem mutatták ki a krími-kongói vérzéses láz vírusát a Margit-szigeti kullancsokból

Nem mutatták ki a krími-kongói vérzéses láz vírusát a Margit-szigeti kullancsokból

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológusai és a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontja Evolúciótudományi Intézetének (MTA ÖKEI) munkatársa cáfolja,

hogy a krími-kongói vérzéses láz vírusát (KKVLV) kimutatták Margit-szigeti kullancsokból – közölte a PTE szerdán az MTI-vel.

Az egyetem „a lakosság korrekt tájékoztatása és megnyugtatása érdekében” kiadott közleményében a Magyar Kullancsszövetség elnökének az M1-en kedden elhangzott szavaira reagált.

Kapiller Zoltán István annak kapcsán, hogy az enyhe tél kedvezett a kullancsok elszaporodásának, azt nyilatkozta a műsorban, „a PTE kutatói a krími-kongói vérzéses láz vírusát is beazonosították egy Margit-szigeten talált kullancsban (...), és a megcsípettek a vírust cseppfertőzésen keresztül továbbadhatják”.

A PTE virológusai és az MTA ÖKEI munkatársa azt írta, hogy Kapiller Zoltán István „nyilatkozatában összemosott több fontos információt”.

Közlésük szerint valóban megtalálták a vírust terjeszteni képes kullancsfaj ivarérett nőstény példányát 2009-ben egy Margit-szigeten élő sünön, de a vírus magyarországi jelenlétét nem mutatták ki, arra közvetlen bizonyíték nincs.

Hozzátették: a PTE virológusai valóban végeznek kutatásokat a vírussal, de kizárólag a nevezett vírus, vagy azzal szoros rokonságban álló vírusok ellen termelődött antitesteket azonosítottak mindeddig vadnyulakban és rágcsálókban.

A PTE és az MTA ÖKEI munkatársai a közleményben leszögezték: Kapiller Zoltán István szavaival szemben szó sincs a krími-kongói vérzéses láz vírusának magyarországi jelenlétéről, emellett a vírus az elnök nyilatkozatával szemben emberről emberre jellemzően közvetlen kontaktus, elsősorban vér útján terjed, nem pedig cseppfertőzéssel.

Címkék: kullancs

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 21. 08:46, vasárnap | Belföld

Nem tudták megnyitni vasárnap reggel a Keleti pályaudvart

A tervezett felújítási munkálatokat maradéktalanul elvégeztük, de a Keleti pályaudvart nem tudtuk megnyitni vasárnap reggel - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.

2025. Szeptember 21. 08:43, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor békemenetet, Magyar Péter nagygyűlést hirdetett október 23-ra

A következő találkozásunk lehetne egy békemenet október 23-án - mondta a miniszterelnök, a Fidesz elnöke szombaton Budapesten, a Digitális polgári körök első országos találkozóján.

2025. Szeptember 20. 09:10, szombat | Belföld

Nyúlhúsfogyasztást népszerűsító kampány indult

2025. Szeptember 20. 09:07, szombat | Belföld

Eltemették Kásler Miklóst Sárváron

Szülővárosában, Sárváron pénteken eltemették Kásler Miklós Széchenyi-díjas onkológust, egyetemi tanárt, volt emberierőforrás-ügyi minisztert, aki életének 76. évében, szeptember 5-én hunyt el.