Városlista
2026. július 2, csütörtök - Ottó

Hírek

2011. December 23. 07:18, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

MNB: leáll a gazdasági növekedés jövőre

MNB: leáll a gazdasági növekedés jövőre

A Magyar Nemzeti Bank ma megjelent inflációs jelentése szerint jövőre az infláció magasabb lehet a korábbi előrejelzéseknél, de 2013 első felében elérhető a 3 százalékos inflációs cél.

Az európai adósságválság mélyülése és az államháztartás egyensúlyának biztosítását célzó kormányzati intézkedések hatására a magyar gazdaság növekedése 2012-ben gyakorlatilag megáll.

A Magyar Nemzeti Bank szakértői által készített inflációs jelentés szerint az inflációs folyamatokat 2012-ben a elsősorban a kormányzati intézkedések és a költségsokkok befolyásolják. A jegybank alapelőrejelzése szerint a fogyasztói árindex jövőre 5 százalék körül alakulhat, de 2013 első felében elérhető az inflációs cél. Ennek oka, hogy az indirekt adóemelések kifutásával egyre erőteljesebben érvényesül a gyenge kereslet inflációcsökkentő hatása.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait a korábbiaknál pesszimistábban ítélik meg a jegybank szakértői. Az inflációs jelentés szerint az európai adósságválság mélyülése és a magyar államháztartás fenntarthatóságának biztosítása együttesen stagnálás közeli gazdasági helyzetet okoz 2012-ben és 2013-ra is csak lassú növekedést valószínűsítenek.

A jegybank a romló növekedési kilátások miatt tartósan laza munkapiaci környezettel számol, nem várható a munkanélküliségi ráta érdemi mérséklődése. A 2012-től a minimálbér-emelés a bérek átmeneti növekedését okozhatja, 2013-ra azonban a bérezés ismét visszafogottan alakulhat.

Az államháztartással kapcsolatban az MNB szakértői úgy vélik: 2012-ben a szabad tartalékok törlésével és a fejezeti zárolásokkal a GDP 2,6 százalékpontjára lesz leszorítható a hiány. Ugyanakkor a jegybank felhívja a figyelmet arra, hogy a fejezeti zárolások törlése csak megfelelő kiadáscsökkentő intézkedések mellett hajtható végre, a tartalékok törlése pedig nem ad lehetőséget a kockázatok kezelésére.


OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

Országos közlekedésszervező és gördülőállomány-kezelő társaság jön létre az uniós források felhasználhatósága érdekében

Benyújtotta kedden a kormány az országos közlekedésszervező és az országos gördülőállomány-kezelő társaság létrehozása érdekében szükséges törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

OGY - Megszűnik a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről döntött az Országgyűlés keddi ülésén.

2026. Július 01. 10:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: elkészült a kórházi fertőzések mérését és publikálását lehetővé tevő módszertan

Elkészült a kórházi fertőzések mérését, validálását és publikálását lehetővé tevő módszertan és irányelv - jelentette be az egészségügyi miniszter a tárca Semmelweis-napi ünnepségén kedden Budapesten.

2026. Július 01. 07:09, szerda | Belföld

Hőség - Meteorológia: megdőlt az országos és a fővárosi hőmérsékleti rekord is kedden

Megdőlt az országos és a fővárosi abszolút maximum-hőmérsékleti rekord is kedden az előzetes adatok szerint - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.