Városlista
2025. október 19, vasárnap - Nándor

Hírek

2012. Május 04. 14:01, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress

Megszorongatja a dollár az eurót?

Megszorongatja a dollár az eurót?

Nyár közepére az euró akár 1,25 dollár alá is gyengülhet, a svájci jegybank beavatkozásra készül – jósolja a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank.

A világ figyelme most az Európai Unióra, az Egyesült Államokra és Kínára irányul.

Az idei első negyedévben a devizapiacon két tényezőnek volt meghatározó hatása. Az egyik a kockázati étvágy fokozatos és kitartó erősödése, a másik pedig a kamatvárakozások kifejezett emelkedése. De legalábbis az, hogy a piacot nem az azonnali mennyiségi enyhítés lehetősége foglalkoztatta elsősorban. A következő negyedévben eldől, mennyire lesz sikertörténet az elmúlt időszak fellendülése – írja elemzésében Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza.

Ami az euró második negyedévét illeti, a bank álláspontja a viszonylag semlegestől a negatív felé tart. Az USA-dollárral szemben az uniós deviza 1,25-ös szint felé mozdul, illetve a negyedév végére még annál is alacsonyabb szintre gyengülhet, de azért az árudevizáknál az euró erősebb marad. A dollár esetében az árfolyamok további normalizációjára számíthatunk, de Jakobsen úgy véli, ez a folyamat hamar lendületét veszti, és az első negyedévre jellemző nyugalmat a változékonyság váltja fel.

A japán jen szinte teljes fronton hatalmas veszteségeket szenvedett az első negyedévben, ami folytatódhat az áprilistól június végéig tartó időszak elején is. Hosszabb távon a romló kereskedelmi feltételek és a nem létező kötvényhozamok végül segíteni fognak, és a japán központi bank erőteljes nyomására a jen árfolyama a kívánt alacsonyabb szintre mérséklődik – véli a Saxo Bank. A svájci frankkal kapcsolatban most még nehéz előre látni, hogy a svájci jegybank mikor szánja el magát újabb lépésre, de a találgatás egyre olcsóbbá válik. Lépni fog, az biztos, és a bank elemzői úgy látják, az EUR/CHF devizapárral a következő éven belül magasabb szinten fognak kereskedni. A kérdés csupán annyi, hogy mikor.

A Saxo Bank szerint jelen negyedévben három kérdés áll majd a fókuszban. Kitart-e az USA-ban a növekedés, javul-e Európa helyzete, és sikerül-e Kínának ösztönzéssel visszájára fordítani a lassulást, vagy inkább a piac talál majd magának valami jó okot, hogy az ösztönzés kivonása és a várható szigorítás miatt ismét negatív ciklus alakuljon ki. Steen Jakobsen arra számít, hogy az első negyedév egyes témái folytatódni fognak, közülük is különösen a dollár lendülete.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 19. 09:01, vasárnap | Külföld

Donald Trump és politikája ellen tüntettek az Egyesült Államok számos nagyvárosában

Donald Trump elnök és politikája elleni tiltakozásul összehangolt tüntetéseket tartottak az Egyesült Államok számos nagyvárosában szombaton.

2025. Október 19. 08:57, vasárnap | Külföld

kábítószer-csempész tengeralattjárót semmisített meg az USA

Az amerikai hadsereg feltételezett kábítószer-csempész tengeralattjárót semmisített meg - közölte Donald Trump elnök szombaton.

2025. Október 15. 07:38, szerda | Külföld

Donald Trump: a Hamászt szükség esetén erővel kényszerítjük fegyverletételre

Donald Trump közlése szerint ha a Hamász nem teszi le a fegyvert, akkor erővel fogják erre kényszeríteni. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt kedden.