Hírek
2015. Január 23. 06:00, péntek |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Devizahitel-felmondás, jelzálog, másik ingatlan - jogász válaszol
Devizahitel-felmondását követően a bank tehet-e jelzálog jogot a szerződő másik ingatlanban való tulajdonjogára? Erre válaszol az onlinejogsebesz.hu.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
A bank ebben a hónapban felmondta a deviza alapú hitelemet. Így, többszörösét kéri tőlem, mint amennyit felvettem. A hitelkor befogadott ingatlant, melyet a bank jelzálog joga terhel, most el tudnám adni. Ezzel csökkenteni tudom a tartozásom, de még így is marad. Rendelkezem még egy lakás 1/2 tulajdonjogával, tehermentesen. Elveheti-e a bank ezt tőlem,vagy tehet-e rá jelzálog jogot?Bár ez sem fedezné a még megmaradó összeget sem. Ha elajándékozom ezt a 1/2-tulajdonjogom, haszonélvezeti joggal terhelten. Ez esetben mit tehet a bank a haszonélvezeti jogommal? Igaz, így nem marad semmi tulajdonom,csak a fizetésem. Ezt 30%-al terhelheti? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel
2014. 11. 14.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A jelzáloggal nem biztosított ½ tulajdoni hányadát a fennmaradó tartozásának behajtása érdekében végrehajtás alá lehet vonni, ami annyit jelent, hogy a bírósági végrehajtó először végrehajtási jogot jegyeztet be rá, majd megpróbálja elárverezni. Sajnos (az Ön szempontjából ez szerencse!), fél illetve egyéb töredék ingatlanhányadokat általában sikertelenül árvereznek, mert nem veszi meg őket senki. Ugyanis egy fél tulajdoni hányaddal nehéz mit kezdeni.
Elajándékozhatja ezen fél tulajdoni hányadát a saját haszonélvezeti jogával terhelten. A haszonélvezeti jog nem vonható végrehajtás alá. Egy haszonélvezeti jogot nem lehet elárverezni. Az ilyen típusú szerződés azonban fedezet elvonó szerződésnek minősül. És ha a hitelező megneszeli, akkor bíróságon hatálytalaníthatja a szerződést. Ritkán látni azonban, hogy bank indítana ilyen eljárást.
Fennálló pénztartozások fejében a dolgozó ember fizetésének 33 %-a vonható le egy tartozás fejében. Ha valakinek több tartozása van, akkor maximum 50 %-ig terhelhető a munkabér.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Náday Judit
ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull
2026. Március 22. 16:00, vasárnap | Belföld
Szijjártó Péter: a lengyel kormányfőnek is el kellene jönnie Budapestre még április 12. előtt
2026. Március 22. 15:00, vasárnap | Belföld
Az Otthon Start Programban már 30 ezernél több hitelfolyósítás történt
Az Otthon Start Program dinamikusan növekszik, és mára meghaladta a 30 ezret a folyósított hitelszerződések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton Gödöllőn.
