Városlista
2025. szeptember 22, hétfő - Móric

Hírek

2020. Március 12. 07:12, csütörtök | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Az olajkereslet stagnálására lehet számítani

Az olajkereslet stagnálására lehet számítani

A koronavírus-járvány gazdasági aktivitást fékező hatása miatt alig fog növekedni idén a világ olajkereslete a tavalyihoz képest a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC szerdán kiadott felmérése szerint.

Az OPEC legfrissebb világpiaci elemzésében napi 60 ezer hordóra csökkentette a globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését a tavalyihoz képest. A legutóbbi prognózisában a szervezet még napi 920 ezer hordóval nagyobb olajfogyasztást várt 2020-ra a 2019-eshez képest. A kereslet csökkenését elsősorban a koronavírus-járvány Kínán kívüli elterjedésére vezeti vissza a prognózis.

Az OPEC napi 99,73 millió hordós globális olajfelhasználást jelez előre idénre. Európa olajkereslete az idén napi 14,18 millió hordó lesz a tavalyi 14,34 millió hordó után. Kína olajkereslete napi 12,94 millió hordóra csökken 13,07 millió hordóról.

Februárban a világ olajtermelése, az OPEC és a szervezeten kívüli államok együttes termelése napi 99,75 millió hordó volt, napi 290 ezer hordóval kevesebb a januárinál.

Az OPEC februárban napi 27,772 millió hordó olajat termelt, napi 546 ezer hordóval kevesebbet a januárinál. Az OPEC részesedése a világtermelésből 0,5 százalékponttal 27,8 százalékra csökkent az előző havihoz képest februárban.

Az OPEC napi 28,2 millió hordós keresletet jelez előre az általa termelt olaj iránt 2020-ra, napi 1,7 millió hordóval kisebbet a 2019. évinél.

Az OPEC olajkosarának referenciaára februárban hordónként 55,49 dollárra csökkent a januári 65,09 dollárról. 2019 februárjában 60,52 dolláron állt az OPEC-olajkosár referenciaára.

Világgazdasági növekedési előrejelzését az előző prognózisához képest 0,6 százalékponttal 2,4 százalékra csökkentette az OPEC idénre. Ezen belül Kína GDP-növekedési előrejelzését 0,4 százalékponttal 5,0 százalékra csökkentette, India növekedési ütemét 0,9 százalékponttal 5,2 százalékra vette vissza, az euróövezetét 0,3 százalékponttal 0,6 százalékra, az Egyesült Államokét pedig 0,3 százalékponttal 1,6 százalékra mérsékelte.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld

Izraeli-palesztin - Netanjahu: Nem fog létrejönni palesztin állam

- mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök héber nyelvű videoüzenetben, amelyben reagált a palesztin állam Ausztrália, Kanada és az Egyesült Királyság általi elismerésének bejelentésére vasárnap.

2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld

Donald Trump: Charlie Kirk neve örökké élni fog a legnagyobb amerikai patrióták krónikáiban

Charlie Kirk neve örökké élni fog a legnagyobb amerikai patrióták krónikáiban - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök az amerikai konzervatív aktivista vasárnap tartott gyászszertartásán a glandale-i State Farm stadionban.

2025. Szeptember 21. 08:47, vasárnap | Külföld

Donald Trump telefonon tárgyalt a kínai elnökkel

Donald Trump amerikai elnök nagyszerűnek nevezte a kínai elnökkel folytatott pénteki telefonbeszélgetését, amiről elmondta, hogy csaknem két órán keresztül tartott, és számos témát érintett.